MAİL BÜLTEN ÜYELİĞİ

E-Mail listemize katılmak için kayıt olunuz.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Flygt Pompalara Emanet

IC İçtaş – Astaldi JV firmalarının müteahhitliğini üstlendiği Kuzey Marmara Otoyolu inşaatı tüm hızıyla devam etmektedir. 115 km uzunluğunda otoyol,19 adet kavşak ve bağlantı yolları ile İstanbul Boğazı üzerine inşa edilecek 3. Köprünün yapılması işlerinden oluşan bu proje bir çok yönüyle dünyadaki birçok mühendislik yapısının önüne geçecektir.

Flygt çamur Pompası
Dizaynında Fransızların imzası bulunan 1480 metrelik ana açıklığa sahip olan 3. Köprü Asma tipte olup suyun içinde ayakları olmayan 2. köprüdür. 60 metreye varan rekor genişliği ile 8 şerit karayolunu ve 2 şerit hızlı tren yolu geçişine imkan verecek olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 322 metrelik dev kuleleri ile bir başka dünya rekorunu Asya ile Avrupa kıtalarının arasında bulunduracak.128 km/sn rüzgar hızına ve 9.6 şiddetinde depreme dayanıklılığı ile bu devasa yapı güven açısındanda standartların bir hayli üzerine çıkıyor.

Proje İstanbul’un trafik yükünü büyük ölçüde azaltmanın yanı sıra ulaşım kolaylığı sağlaması ile ön plana çıkmaktadır. Tren yolu ile Edirne Kocaeli birbirine bağlanmış olmakla kalmayıp aynı zamanda diğer ulaşım hatları olan Marmaray ve Metro ile bağlantılı olacak. Karayolu ise İkitelli – Paşaköy arasında Express bir yol olarak ağır vasıtaların tercihi olacak ve şehir içi sıkışıklıklara çözüm olacak.

10 yıl süreyle yap işlet devret modeli ile yapılan projenin inşaatının tamamlanması 2 yıl gibi kısa bir sürede bitmiş olacak ve 2015 sonunda kullanıma geçilecek. Bu projenin tüm evrelerinde suyun sorun oluşturduğu zorlu drenaj işlerinde ise İsveç malı FLYGT imzası bulunmaktadır. Yeni nesil ağır hizmet tipi dalgıç drenaj ve çamur pompaları ile kazı alanlarında ve yağmur sonucu biriken çamurlu suların zaman kaybına yol açmadan güvenle tahliyesi sağlanmıştır.


FLYGT, 1905 yılında kurulmuş ve gösterdiği büyüme ile İsveç’in en büyük, dünyanın da önde gelen pompa üreticilerinden birisi olmuştur. Özellikle 10’dan fazla pompa ve ekipmanı ile projede yer alan FLYGT, 1948 yılında elektrik motorunu suya indirmesi ile bilinen ilk dalgıç pompa mucidi üreticidir.

Takip edilen yüksek teknoloji ve Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdiği birçok patentli tasarımı ile dayanıklılığını ispatlanmış ve eşsiz performansı büyük projelerde çözüm ortağı olmasında etkili olmuştur. SPIN-OUT, DURA –SPIN teknolojisi ile katı partikülleri mekanik salmastradan uzak tutarken HARD-IRON fan ve POLY-LIFE kaplama ile aşınması neredeyse imkansızdır. Hava Valfi ile susuz çalışma imkanı ve panosuz çalıştırma özellikleri ile hızlı ve güvenli çalışma ortamı sağlar.

FLYGT bir XYLEM kuruluşu olup 140 ülkede hizmet vermekte, Türkiye’de ise 1991 yılında kurulan ANADOLU FLYGT POMPA PAZ ve TİC. A.Ş. tarafından pazarlanmaktadır.

 

Tags: Yavuz Sultan Selim köprüsü inşaatı, 3 üncü köprü inşaatı son durum, İstanbul yeni köprü inşaatı çalışmaları.